Diyetisyen Melek Arslan Beslenme ve Diyet Merkezi

Devlet Bahçeli Bulvarı 1 Etap Alibeyli Mah. Dadaloğlu Cad. Ersözlü Apt. Kat:2 No:5

Sağlıklı kilo vermenin anahtarı

Sağlıklı kio vermenin anahtarı davranış değişikliğinde saklı

Diyetin latince anlamış yaşam şekli demektir. Yaşam şeklinize uygun bir sağlıklı beslenme programı kilo vermenize ve verdikten sonra kilonuzu korumanıza yardımcı olucaktır. Günlük almınız gereken enerji yaşınıza, cinsiyetine, fizyolojik durumunuza ve günlük aktivitenize göre değişkenlik gösterir.

Genelde yapılan kilo verme girişimleri günlük beslenmeden ekmek kesmektir. Halbuki kilo sadece ekmek yenerek alınmıyor. Beynin temel enerji ihtiyacı karbonhidrattır. Sağlıklı olanı bu ihtiyacın kompleks karbonhidratlardan karşılanmasıdır. Beyaz unun girdiği her şey basit karbonhidrat -şeker- sıfına girer. Tam buğday unu, bulgur , yulaf ezmesi, çavdar vb. ise kompleks karbonhidratlar sınıfına girer. Günlük beslenme programınıza gönül rahatlığı ile kompleks karbonhidratları ilave edebilirsiniz.

Günlük içmeniz gereken su miktarı kilo verme hızınızı oldukça olumlu etkileyecektir. Yapılan çalışmalar su içmediğiniz zaman kendinizi açmış gibi hissedip yemek yeme davranışına neden olduğunu gösteriyor. İştah kontrolü için ihtiaycınız olan suyu gün boyu yayarak içmeniz daha sağlıklı ve etkili olucaktır.

Ara öğün yapıldığı zaman günlük 150-200 kalori daha az aldığınızı biliyor muydunuz? Ara öğün bir sonraki ana öğünde çok aç olmanızı engelleyip kan şekerinin dengeli olmasına yardımcı olup çikolata, gofret gibi boş kalori almanızıda engelleyecektir.

Yemekleri yavaş yemek kilo vermeniz için temel taşlardan biridir. Beyne doyma sinyali yaklaşık 20 dakika içerisinde ulaşır. Eğer hızlı yemek yerseniz bir porsiyon yemek ile doyabilecek iken 2-3 porsiyon daha fazla yiyip doyduğunuzu ancak hissediceksinidir. Aldığınız fazla kaloriler bir yana kendinizi şiş hissedip gastrit, reflü gibi hastalıklarında önünü açmış olucaksınız.

Kilo vermek için bunlara dikkat ederseniz ve bu yaptıklarınızı davranış olarak sürdürebilirseniz verdiğiniz kiloyu korumanız hayal değil. Bitki çayları, bilimsel geçerliliği olmayan sözde kürler yerine mutlu olarak da kilo vermek elinizde.

Yorum Gönder

(0 Yorum)

Osmaniye diyetisyen

Osmaniye diyetisyen, osmaniye diyet merkezi, osmaniye sağlıklı yaşam, osmaniye diyet, diyetisyen melek arslan, osmaniye diyet merkezi, osmaniyede diyetisyen